MAKEY MAKEY

MaKeyMaKey ismi Make + key = makey şeklinde anahtar üret diyebileceğimiz şekilde uydurulmuş bir kelimedir. Bu işlemcinin mucitleri Makey 21.yüzyıl için geliştirilmiş bir icat kiti olarak tanımlıyorlar. Makey makey ile günlük hemen her nesneyi bir dokunmatik yüzeye çevirebilirsiniz. Bu icadı yeni başlayandan uzmanına kadar mühendisinden sanatçısına kadar herkes farklı şekillerde kullanabilir.

Makey makey ile neler yapabilirim?

Bilgisayarınıza herhangi bir program yükleyin veya herhangi bir web sayfasından bir uygulama açın. Diyelim ki bir müzik programı yüklediniz. Klavye tuşları yerine dilerseniz muz ile piyano çalabilirsiniz ya da siz bunu havuz patlıcan gibi diğer sebzelerle deneyebilirsiniz.

Pacman oynamak istiyorsunuz ama kalvye tuşlarından bıktınız mı? Kendinize kurşun kalemlerinizle bir joypad oluşturun ve oynamaya başlayın.

Nasıl çalışıyor?

Timsahları kullanarak iki  nesneyi birbirine bağlıyorsunuz. Örneğin; siz ve bir elma.

Elmaya değdiğinizde bir bağlantı kurmuş olduğunu ve makey makey bilgisayara bir klavye sinyali gönderdi. Bilgisayar Makey Makey’in sıradan bir klavye ya da fare olduğunu sanıyor bu yüzden her program ya da web sitesinde Makey Makey’i rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Makey Makey kimin için?

Sanatçılar, çocuklar, mühendisler, tasarımcılar, mucitler… gerçekten herkes için.

Makey Makey hangi materyallerle çalışır?

Birazcık bile olsa elektrik ileten her materyal ile çalışır. Kurşun kalem, ketçap, limon, oyun hamuru, sebzeler, parmak boyası vb.

Materyal olarak arkadaşlarınız, kediniz, köpeğiniz, alüminyum folyaya takılmış herhangi bir şey , ıslak herhangi bir şey ve daha birçok şeyi kullanabilirsiniz.

Categories :